Czym jest celuloza?
Celuloza to materiał, który jest wykorzystywany przez człowieka w wielu różnych branżach. Pod względem chemicznym należy do węglowodanów. Tradycyjnie pozyskiwany jest z roślin, w których spełnia rolę tworzywa budulcowego. Współcześnie pozyskujemy celulozę zarówno w sposób naturalny, z drzew, jak i w sposób syntetyczny. Obecnie stosuje się ją między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym (do wypełniania kapsułek) czy papierniczym (celuloza jest głównym składnikiem papieru). Jednak to nie koniec jej szerokich zastosowań. Okazuje się, że odpowiednio przetworzona może być wykorzystywana również… w budownictwie. Jest to możliwe dzięki pozyskaniu wełny celulozowej, którą wytwarza się z papieru. Dzięki temu jest ona bardzo ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ papier, z którego jest tworzona, to po prostu makulatura – surowiec wtórny. Wełna celulozowa ma sypką postać i jest sprzedawana w celu ocieplaniu domów. Przeprowadza się to za pomocą nadmuchiwania lub natryskiwania przy użyciu agregatu.
Ocieplenie celulozą - dlaczego warto?
Choć mogłoby się wydawać, że wełna celulozowa to nowy wynalazek, izolacje celulozą mają za sobą ponad trzydziestoletnią historię i cieszy się popularnością w całej Europie. Co sprawia, że nasza wełna celulozowa to idealny materiał izolacyjny?
- jest ekologiczna, nie zawiera igieł ani fenylu lub formaldehydu; posiada właściwości oddychające;
- jako jedyna w Polsce posiada zarówno certyfikację krajową (znak B), jak i europejską (CE);
- zapewnia szczelne wypełnienie pustek izolacyjnych dzięki technologii wdmuchiwania;
- posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne – 0,037 W/mK, co daje lepszy efekt w stosunku do innych materiałów o podobnym współczynniku dzięki pełnemu wypełnieniu przegrody, braku sznurkowania, odstępów wentylacyjnych, szczelności itp.
- jest odporna na grzyby i pleśń; wspomaga wysuszanie konstrukcji drewnianych – dzięki temu w razie przecieku w dachu nie ma potrzeby wymiany całej izolacji; jest odporna na grzyby i pleśń; wspomaga wysuszanie konstrukcji drewnianych – dzięki temu w razie przecieku w dachu nie ma potrzeby wymiany całej izolacji;
- niezapalna i nie rozprzestrzeniająca ognia – dzięki niskiej przepuszczalności powietrza spowalnia nagrzewanie konstrukcji;
- nieprzyjazna dla kun i innych gryzoni m.in. dzięki zawartości kwasu borowego oraz szczelnemu wypełnieniu przegród międzykrokwiowych.