Czym jest celuloza?

Celuloza to materiał, który jest wykorzystywany przez człowieka w wielu różnych branżach. Pod względem chemicznym należy do węglowodanów. Tradycyjnie pozyskiwany jest z roślin, w których spełnia rolę tworzywa budulcowego. Współcześnie pozyskujemy celulozę zarówno w sposób naturalny, z drzew, jak i w sposób syntetyczny. Obecnie stosuje się ją między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym (do wypełniania kapsułek) czy papierniczym (celuloza jest głównym składnikiem papieru). Jednak to nie koniec jej szerokich zastosowań. Okazuje się, że odpowiednio przetworzona może być wykorzystywana również… w budownictwie. Jest to możliwe dzięki pozyskaniu wełny celulozowej, którą wytwarza się z papieru. Dzięki temu jest ona bardzo ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ papier, z którego jest tworzona, to po prostu makulatura – surowiec wtórny. Wełna celulozowa ma sypką postać i jest sprzedawana w celu ocieplaniu domów. Przeprowadza się to za pomocą nadmuchiwania lub natryskiwania przy użyciu agregatu. 

Ocieplenie celulozą - dlaczego warto?

Choć mogłoby się wydawać, że wełna celulozowa to nowy wynalazek, izolacje celulozą mają za sobą ponad trzydziestoletnią historię i cieszy się popularnością w całej Europie. Co sprawia, że nasza wełna celulozowa to idealny materiał izolacyjny? 

Ocieplenie celulozą – zalety

Do niewątpliwych zalet ocieplania domu celulozą należy jej ekologiczność. W mediach coraz częściej mówi się o postępujących zmianach klimatycznych, co sprawia, że rośnie świadomość ludzi na ten temat. Co za tym idzie, chętniej wybieramy rozwiązania, które nie przyczyniają się do zaśmiecania planety. Należą do nich ekologiczne alternatywy dla tradycyjnych metod, również tych wykorzystywanych w budownictwie. Innowacje stają się coraz popularniejsze, a należy do nich również izolacja celulozowa. Opinie na jej temat są jednak obecnie podzielone. 

Poza kryterium ekologiczności warto zwrócić uwagę na inne zalety ocieplania celulozą. Mowa o niespoistej strukturze wełny, która sprawia, że uzupełnianie izolacją cieplną szczelin i skosów staje się prostsze. To zdecydowany plus w domach szkieletowych, które kryją w sobie wiele tego typu trudno dostępnych zakamarków. Co więcej, izolacja celulozowa sprawdza się również przy ocieplaniu stropów lub drewnianych podłóg na legarach. 
 
Dzięki tej metodzie izolacji cieplnej można też chronić swój dom przez nadmierną wilgocią, grzybami i pleśnią. Między innymi z tego względu jest polecana dla osób cierpiących na różnego typu alergie. Ponadto wełna celulozowa nie uczula alergików na żadnym etapie jej wykorzystywania. Do zalet wełny celulozowej można zaliczyć również dobrą izolację akustyczną oraz wysoki poziom ognioodporności. Ten sposób ocieplania ma jednak również swoje gorsze strony. Jakie minusy ma ocieplanie celulozą? Wady tego rozwiązania opisano dalej.